BİR ÖYKÜ

Posted on Updated on

On yedi yaşındaki bir danışanım bana kendi öyküsünü anlatırken şöyle demişti. “matematiği hiç sevmiyordum ama lise birinci sınıfta bir öğretmen geldi.

resim1

  Ondan dersiyle ilgili olumsuz bir kelime dahi işitmedik. Hepimizi “çocuklar yapabilirsiniz, biraz gayret gösterin, bunu başarabileceğinize inanıyorum…”diyerek teşvik ediyordu. İlk zamanlar bana da bir şeyler sorduğunda “hocam ben oldu olası matematiği pek sevmem” diyordum yüzüme tebessümle bakarak bana “sen bunu yapabilirsin, senin böyle bir kabiliyetinin olduğunu görebiliyorum, bu problemleri çözen kimseler senden farklı değiller…” diyerek kendime inanmamı sağlıyordu. Her ne olduysa ben farkında olmadan, matematiği yapabileceğime inanmaya başladım. Meğer inanmak önemliymiş… Çünkü daha önce “asla bu derste başarılı olamam” diye düşünüyordum. Bu konuda kendime inandım ve çalışmaya başladım.

resim2

Problemleri çözdükçe de, kendime olan inancım yerleşti…”

Çocuklarımızla, aile yakınlarımızla, arkadaşlarımızla, yakın çevremizle… ilişkilerimizde pozitif geri bildirimler vererek onların başarı hanesine küçük bir katkı yapabiliriz. Bu hiç de zor bir şey değil… İyi şeyler söylediğinizde kendinizden bir şeyler kaybetmediğiniz gibi, kazanacaksınız, karşınızdaki kimseye inandığınız gibi kendinize de inanmaya başlayacaksınız.Her iki örnekte de bir kaç kelimeden oluşan sözün insanların hayatlarını nasıl değiştirdiğini görüyoruz.

resim3

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s