BAŞARININ ARKASINDAKİ

Posted on Updated on

resim1

BENJAMİN BLOOM (1913-1999) Chicago Üniversitesi profesörü , Benjamin Bloom ünlü  “ Eğitsel Hedeflerin Taksonomisi “ çalışmasını 1956 yılında açıklamıştır.

Eğitim araştırmacıları Benjamin Bloon, Chicogo Üniversitesindeki bir grup araştırma asistanı ile birlikte alanlarının en iyisi, en başarılısı olan 120 süper star üzerende 5 yıl süren bir araştırma yaptılar. Bu starlar arasında olimpik yüzücüler, tenisçiler, piyanistler, heykeltıraşlar, dünya çapında tanınmış olan matematikçiler ve bilim adamları vardı.

Sonuç çok şaşırtıcıydı. Eğitim araştırmaları bu tip süper starların doğuştan böyle olmadıklarını fakat bu yönde eğitilip, büyütüldüklerini saptadılar. Bu kişilerin yetenekleri birbirinden farklı olmasına rağmen, yaşadıkları çocukluk deneyimleri hemen hemen birbirinin aynıydı.

Bu çocukların en önemli ortak özelliği dikkatli, uyanık ve çocuklarına  “ÖNEM  VEREN”  anne babalara sahip olmalarıdır. Böylelikle anne babalar tarafından sahip çıkılan yetenek sinyalleri erkenden keşfedilmiş ve DESTEKLENMİŞTİ.

Örneğin; beş yaşındaki bir kız çocuğu piyanonun tuşlarına oyun oynarcasına büyük  bir heyecanla vurduğunda, annesi; “BU ÇOK GÜZEL!” demiş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s